Металокерамика
Най-разпространените конструкции за неподвижно протезиране - корони и мостове, са металокерамичните. За изработването на металокерамика се използват два вида материал – метал и керамика. Вътрешната част на короната е от матална сплав, която може да е златно-платинена, златно-паладиева, титаниева, хром-никелова, кобалт-хром и др. Върху металния “скелет“ се нанасят керамични маси - под формата на прах, с различна прозрачност, плътност и цвят, след което се изпичат в електронна пещ. Така керамиката се свързва с металния скелет по химичен, физичен и механичен начин, оформяйки крайния вид на зъба и неговата прилика с естествените зъби. Вазможно е да се изработи металокерамична конструкция, като върху прадварително оцветен метален скелет се пресова керамика.
Изработването от квалифицирани специалисти, дентални лекари и зъботехници, осигурява здравина, функционалност и висока естетика. Тук трябва да споменем, че качеството на използваните материали и технологичната им обработка са от голямо значение за крайния продукт. Сплавите, съдържащи никел е възможно да доведат до алергични реакции, а керамичните маси без флуоресцентност и опалесцентност са с намалена естетика.
Металокерамика може да бъде изработена върху зъби изпилени с праг - прагово или без праг - тангенциално. От това зависи качеството и времето за ползване на конструкцията.
Преимуществата на металокерамичните конструкции са много и неоспорими:
- на първо място – съотношение качество - цена
- функционалност – усещане за свои зъби
- естетика – когато зъбите са изработени от квалифицирани специалисти
- дълготрайност и здравина – най-вече при прагово изпиляване
- биопоносимост – най-добра при благородните и полублагородни сплави
- не променят цвета си с времето
- висока технологична точност
- за всякакви дефекти в зъбните редици
- върху импланти
- мостове с голяма дължина
- комбинирано протезиране – протези със стави
Недостатъци:
- през металокерамични зъби не преминава светлина – намалена естетика при фронтални възстановявания
- противопоказания – при хора с парафункции (скърцане и стискане със зъби)
Инлей, пинлей
Инлеите и овърлеите са обтурации (пломби), които се изработват извън устата на пациента в зъботехническа лаборатория. Овърлеят е с по-голям обем от инлея и обикновено обхваща някои от върховете на зъба, цяла стена или цялата дъвкателна повърхност. Тези конструкции могат да бъдат изработени от различни материали – благородни и неблагородни сплави, керамика, цирконий или фотополимер и се отличават с изключителна здравина и дълготрайност в устата на пациента.
Инлеите и овърлеите се използват при :
- разрушения на зъба (след кариес, фрактура или проведено ендодонтско лечение)
- в зони където действат големи дъвкателни сили и клинично направените пломби не биха издържали на тези натоварвания
- труднодостъпни места, които не позволяват да бъдат възстановени адекватно от денталния лекар формата и контактите между зъбите
- когато имаме по-големи изисквания към естетиката и една керамична или циркониева конструкция би била най-подходящото решение
За изработването на тези конструкции са нужни две посещения при денталния лекар. В първото, след поставяне на упойка (ако зъбът е жив) се отстраняват кариеса или старите пломби и зъбът се оформя по подходящ начин. След това се взема отпечатък, който трябва точно да пресъздаде границите на възстановяването. По този отпечатък в зъботехническата лаборатория ще бъде изработена конструкцията, а зъбът се запечатва до следващото посещение с временна пломба.
На следващото посещение готовият инлей/овърлей трябва да бъде залепен към зъба. Преди това трябва да бъде проверен дали приляга точно към границите на зъба, дали има подходящи контакти със съседните и срещуположните зъби и дали отговаря на цвета на зъба (при керамични, циркониеви и фотополимерни инлеи и овърлеи). Ако е необходимо се правят корекции и тогава се пристъпва към циментирането. Това става с гласйономерни или фотополимерни цименти в зависимост от материала на конструкцията.
Инлеите и овърлеите притежават някои много големи предимства. Те са изключително здрави, биологично поносими и имат много добре полирана повърхност. Така задържат по-малко плака и не дразнят меките тъкани при контакт с тях. С тях може да се възстанови не само функцията, но и естетиката, чрез точно пресъздаване на формата и цвета на зъба.
Плакови, частични и тотални протези
За изработване на частични и тотални протези от акрилна пластмаса използваме технология различна от пресоване с кювета. След като протезата е моделирана прецизно с всички детайли от восък, тя се опакова не в гипс, а в силикон. Той пресъздава много по-точно и детайлно повърхността на протезата. Акрилната пластмасата се налива в кюветата с ниско вискозна, течна консистенция и замества прецизно восъчният моделаж. Полимеризацията протича при 55 градуса и 2.5 бара налягане, , при което се елиминират всички шупли, материала се уплътнява и става изключително здрав. Няма шпалта, която повдига допълнително прикуса и създава неточност между оклузална повърхност и прилежащата към венеца страна на протезата.
Компетентното използване на артикулатор (KAVO-Protar) с индивидуални или средни стойности, създава коректни давкателни отношения и запазва дъвкателната повърхност на акрилните зъби, а това води и до по-ефективно сдъвкване на храната.
Материалите използвани за изработване на протезите, пластмаса и зъби, са по избор на стоматолога. За пластмасите можем да кажем че са с изравнени качества, като най-важно е да бъдат смесени в точна пропорция мономер – полимер, и да бъдат полимеризирани според изискванията на производителя. Технологичната дисциплина не допуска поява на остатъчен мономер, които предизвиква дискомфорт и алергии.
Вие можете да изберете вида и качеството на фабричните зъби, като практиката показва, че колкото по-висока е тяхната цена, расте и качеството им. Зъбите с висока цена са не само естетични, изградени от няколко слоя пластмаса, но и високо напълнени с материали повишаващи тяхната механична, и химична устойчивост. Тези зъби се износват малко и запазват добрия си вид във времето.
Качествените тотални и частични протези лесно се различават и оценяват както от стоматолозите, така и от пациентите.